14 marca odbył się XII Maczkowski Wieczór Naukowców.

W tym roku w gronie wykładowców znalazła się Pani Małgorzata Suchacka doktor habilitowany w zakresie nauk socjologicznych, od 2019 profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jej główne zainteresowania badawcze dotyczą kwestii postrzegania technologii przez społeczeństwo, radzenia sobie ze zmianą i innowacjami w miejscu pracy. Obecnie prowadzi badania nad rozwojem sztucznej inteligencji i jej odbiorem w społeczeństwie.
Tematem wystąpienia Pani Profesor było: "O nowych technologiach i społecznej odpowiedzialności".
Pani Profesor opowiedziała skąd się wzięło zainteresowania AI, jakie są obawy z tym związane ze społecznego punktu widzenia oraz przedstawiła wyniki badań wśród Polaków na temat nowoczesnych technologii- jak je postrzegają i czego się boją...

Drugim wykładem „Otyłość to miecz obosieczny - zespół metaboliczny jako czynnik rozwoju choroby”, jaki usłyszeliśmy był wykład, który wygłosiła Oliwia Janota - lekarka, doktorantka, absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu SUM. 9 lat temu opuściła mury IV LO im. gen. S. Maczka, do których zawsze chętnie wraca.

Trzeci wykład „Pieszo, hulajnogą, samochodem a może zbiorkomem? Opowieść o inteligentnej mobilności” wygłosił dr Tomasz Szulc, adiunkt z Katedry Logistyki PŚ, przedstawił wyzwania i problemy mobilności miejskiej, czyli sposobu, w jaki przemieszczamy się po naszych miastach, docierając do szkół, miejsc pracy, centrów kultury, rekreacji. Omówił zagadnienia związane z wpływem wyboru środka transportu na czas podróży, możliwości integracji gałęzi transportu oraz rozwoju transportu rowerowego i pieszego.

XII Maczkowski Wieczór Naukowców przygotowali i poprowadzili: Beata Lizoń- Jura, Ewa Korzeniowska, Katarzyna Trajdos oraz Tomasz Biliński.