Obchody „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” mają na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne skutki palenia tytoniu oraz zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia i zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie.

Rzucenie palenia nie jest łatwe. Ważna jest Twoja decyzja i dobry plan. Jak przygotować dobry plan i rzucić palenie w 3 krokach?

Krok 1. Motywacja
To warunek konieczny, aby odnieść sukces. Zapisz wszystkie miłe rzeczy, których spodziewasz się doświadczyć jak już będziesz wolny od nałogu. Skup się na pozytywnych aspektach.
Krok 2. Zadbaj o wparcie
Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, a więc jak w przypadku wszystkich chorób, możesz sięgnąć po pomoc leków, a także specjalistów. Możesz wybierać spośród leków dostępnych w aptece bez recepty od lekarza.
Krok 3. Nie zrażaj się
Pamiętaj, że uzależnienie od nikotyny to choroba przewlekła i nawracająca, a to oznacza, że nawroty do palenia są częścią procesu zdrowienia. Nawet jeśli zdarzy Ci się „wpadka” i zapalisz papierosa, nie traktuj tego jako porażki.

Zwróć się po pomoc:

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym:

tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15, pon.-pt. 9.00-21.00, sob. 9.00-15.00

www.jakrzucicpalenie.pl

#sanepidkatowice #ŚwiatowyDzieńRzucaniaPalenia #rzućpalenie #nikotynizm #uzależnienie #profilaktykapaleniatytoniu

 

 

 

Czytaj więcej:

https://planujedlugiezycie.pl/index.php/aktualnosci/swiatowy-dzien-rzucania-palenia/

Źródła:

https://www.gov.pl/web/psse-swidnica/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-tytoniu---17-listopada-2022-r

https://planujedlugiezycie.pl/index.php/aktualnosci/swiatowy-dzien-rzucania-palenia/