Szanowni Państwo,

trwający rok jest wyjątkowy - Katowice otrzymały prestiżowy tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 przyznawany przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Jest to dla stolicy województwa śląskiego i siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego ogromne wyróżnienie. Planujemy cieszyć się nauką razem z Państwem, nauczycielami i uczniami. Wydarzenia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 pokażą jak ogromne znaczenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego ma nauka, a także stworzą przestrzeń do wymiany myśli i doświadczeń w gronie przedstawicieli świata nauki, przemysłu i administracji publicznej.

Zależy nam na ciągłym poszerzaniu sieci współpracy, aby dotarcie do nauki było możliwe dla jak najszerszej grupy odbiorców, dlatego prosimy, aby stali się Państwo naszymi ambasadorami i pomogli nam w przekazywaniu informacji o Europejskim Mieście Nauki swoim uczniom i ich rodzicom za pośrednictwem dzienników elektronicznych lub innych form komunikacji. Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie zmotywować rodziców uczniów i ich rodziny do samodzielnego poszukiwania nauki.

Serdecznie zapraszamy Państwa, nauczycieli oraz uczniów do udziału w obchodach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Szczególnie polecamy Państwa uwadze program 50 tygodni tematycznych, który powstał z inicjatywy śląskich uczelni wyższych, Program młodych Miasta Nauki oraz program Miasto-Region-Akademia. Wydarzenia i inicjatywy realizowane w tych pasmach programowych są budowane dla konkretnych grup odbiorców, w tym uczniów w różnym wieku oraz rodzin.

Natomiast Program Nauczyciele-Nauczycielom oraz ma na celu integrację środowiska nauczycieli akademickich i nauczycieli szkolnych. Jego celem jest stworzenie przestrzeni do wzajemnej wymiany myśli i doświadczeń, która pozwoli na wypracowanie wspólnych rozwiązań i inspiracji, z których korzystać będą przedstawiciele środowiska nauczycielskiego.

Zachęcamy Państwa, aby być na bieżąco z tym co dzieje się w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024. Najprostszym rozwiązaniem jest indywidualne zapisanie się do newslettera „Supernova", w którym co tydzień informujemy o najciekawszych inicjatywach w ramach tygodni tematycznych, prezentujemy badania naukowe prowadzone przez śląskich naukowców oraz odliczamy dni do kolejnej edycji śląskiego Festiwalu Nauki. Jednocześnie zachęcamy Państwa do zgłaszania uczelniom własnych potrzeb Miasta Nauki, które razem budujemy na adres: emn@us.edu.pl

Wszystkie informacje znajdują się na platformie ISSUU gdzie są aktualizowane i publikowane pod linkiem:

Zasady współpracy opisane są w linku: https://us.edu.pl/europejskie-miasto-nauki/zasady-wspolpracy/