Maczkowski Wieczór Naukowców to spotkanie z nauką i naukowcami.
Wykłady popularnonaukowe poprowadzą m.in. Wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
oraz przedstawiciele kultury i sztuki.

IX edycja Wieczoru będzie przeprowadzona w formie on line (na żywo) na platformie
MS Teams 25 i 26 marca 2021r od godz. 16.00 do godz. 19.00.
Szczegóły zostały zamieszczone poniżej w harmonogramie.

Po raz pierwszy Maczkowski Wieczór Naukowców będzie realizowany we współpracy ze Ślaską Opinią i transmitowany na żywo na profilu https://www.facebook.com/SlaskaOpinia. Zapraszamy!

IX Maczkowski Wieczór Naukowców
data godzina

wykładowca

tytuł wykładu
25.03. 16.00

Senator RP Halina Bieda

Link do spotkania 25.03.2021

Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą –protokół dyplomatyczny w życiu codziennym

Mirosław Neinert

Link do spotkania 25.03.2021

Życie to nie teatr – o motywacji do działania i spełnianiu marzeń korzeniach jako o  punkcie odniesienia dla systemu wartości wyobraźni i możliwościach otwierających się przed młodymi ludźmi byciu wybitnymi, o autorytetach

Dr Sylwia Kania

Link do spotkania 25.03.2021

Liczby zespolone – gdy rzeczywistość idzie w parze z urojeniem

Prof. Karolina Sieroń

Covid versus ludzkie życie

Dr Marta Shaw

Link do spotkania 26.03.2021

Czego nie mówią oceny, czyli jak nie wybierać studiów (o tym, że ocena nie równa się umiejętnościom i że to co ważne i dobre bywa trudne)

Karolina Skórka

Sekretny język PR-owców

Wykładowcy:

Halina Maria Bieda senator RP  z domu Beiner (ur. 6 października 1962 w Chorzowie) – polska nauczycielka, polityk i działaczka samorządowa, w latach 2006–2012 wiceprezydent Bytomia, w 2012 pełniąca funkcję prezydenta tego miasta, radna sejmiku śląskiego V i VI kadencji, była dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, senator X kadencji.

W 1981 ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia w Bytomiu, a w 1987 studia geograficzne na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ze specjalnością nauczycielską kształtowanie i ochrona środowiska. W latach 1986–2006 pracowała jako nauczycielka.

W wyborach samorządowych w 2006 wystartowała do rady miasta Bytomia, uzyskując mandat radnej z ramienia Platformy Obywatelskiej. W tym samym roku została powołana na stanowisko wiceprezydenta miasta, które zajmowała do 2012. Mandat miejskiej radnej uzyskała ponownie w wyborach samorządowych w 2010. W 2014 objęła funkcję dyrektora Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, którym kierowała do 2020.

W wyborach samorządowych w 2014 i 2018 uzyskiwała mandat radnej sejmiku śląskiego V i VI kadencji. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku z ramienia Koalicji Obywatelskiej została wybrana do Senatu RP X kadencji z okręgu nr 71.

W 2000 odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.

Mirosław Neinert  - dyrektor Teatru Korez w Katowicach  (ur. 12 stycznia 1959 w Nysie) – polski aktor teatralny i dubbingowy, reżyser.

Człowiek orkiestra. Dyrektor, aktor, reżyser, konferansjer. Szef uwielbianego przez publiczność teatru Korez. Pomysłodawca dwóch popularnych festiwali. Laureat corocznego plebiscytu katowickiej Gazety Wyborczej - "Cegła z Gazety - Nagroda im. Janoscha".

Zainicjował ponad dwie dekady temu Letni Ogród Teatralny, w 1998 roku fenomenalny plenerowy festiwal, w programie którego znajdują się komedie, recitale, koncerty.

Kilka lat później zaproponował władzom Katowic, żeby zaistniał podobny przegląd teatralny: zimowy  – to znaczy taki, który ma w ofercie przede wszystkim komedie – Katowicki Karnawał Komedii.

Występował też filmach na przykład w filmach Macieja Pieprzycy, w serialach m.in. śląskiej trylogii „Kryminalni” TVN-u, grał w Teatrze Telewizji. Zajmował się też dubbingiem do kreskówek.

Dr Sylwia Kania - Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, doktor nauk matematycznych w zakresie matematyki

Absolwentka studiów magisterskich i doktoranckich Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, doktor nauk matematycznych w zakresie matematyki, nauczyciel dyplomowany. Naukowo zajmuje się dydaktyką matematyki, w obrębie jej zainteresowań znajduje się m.in. rozpoznawanie i rozwijanie uzdolnień matematycznych uczniów, trudności studentów i uczniów w rozumieniu pojęć matematycznych oraz modernizacja nauczania matematyki na różnych poziomach kształcenia. Jest autorką licznych publikacji o charakterze dydaktycznym, a nauczanie matematyki jest jej pasją.

Prof. Karolina Sieroń - lekarka, profesor nauk medycznych, profesor uczelni Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Otrzymała Nagrodę Naukową Ministra Zdrowia i 10 nagród Rektora SUM w zakresie działalności naukowej oraz osiągnięć dydaktycznych .W 2020 Sieroń została kierowniczką oddziału covidowego katowickiego szpitala MSWiA. Sama także uległa zarażeniu. Była w mediach przedstawiana jako symbol poświęcenia lekarzy w walce z pandemią.

Dr Marta Shaw -  jest absolwentką IV LO i wykładowczynią w Bethel University w USA oraz w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kieruje studiami z Zarządzania Zmianą Społeczną. Naukowo zajmuje się sektorami szkolnictwa wyższego i edukacji. Prywatnie jest mamą dwóch synów i kuratorką Strefy Myśli na Slot Art Festival.

Karolina Skórka i jest specjalistą od marketingu i PR-u. Od kilku lat współpracuje z dziennikarzami: pisze informacje prasowe, udziela wywiadów i przygotowuje rozmówców do nagań. Raz w tygodniu siada pod drugiej stronie mikrofonu i przepytuje gości. Na kanale Śląskiej Opinii prowadzi rozmowy z politykami, aktywistami i ekspertami z różnych dziedzin. W wolnych chwilach wpada do studia nagraniowego z koleżanką i rozmawia o naszych ulubionych książkach.