Szanowni Państwo,

poznaliśmy datę wprowadzenia (wcześniej zapowiadanych) dużych zmian w organizacji ruchu w ramach przebudowy węzła DK81/DK86 na wysokości katowickiego Giszowca. Poniżej przekazuję najważniejsze informacje, natomiast w załączeniu przesyłamy pełną informację prasową wraz z mapami dot. objazdów (w Katowicach oraz dla ruchu tranzytowego) oraz wizualizację - do pełnego wykorzystania.

Informacja ta może dotyczyć wielu nauczycieli i pracowników, a także rodziców dzieci uczęszczających do Państwa Placówek - dlatego zwracam się z uprzejma prośbą – w miarę możliwości – o przekazanie poniższej informacji potencjalnie zainteresowanym osobom.  Będziemy niezmiernie zobowiązani, gdyby przekazując informację poprzez Państwa kanały inf. mogli Państwo uwzględnić informację dot. możliwości dopisywania się przez mieszkańców do naszej bazy mailowej - dzięki czemu każda chętna osoba będzie możliwie szybko, bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową, otrzymywać najnowsze informacje w tej sprawie.

Serdecznie pozdrawiam

Maciej Stachura

PRZEBUDOWA DK81 - NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY I TERMINY WDRAŻANIA

Na duże zmiany w organizacji ruchu muszą przygotować się zarówno mieszkańcy Katowic, jak i mieszkańcy metropolii, którzy dojeżdżają do Katowic do pracy. Zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą także ruchu tranzytowego przecinającego Katowice. Od kwietnia br. trwa kolejny etap prac przy potężnej przebudowie węzła drogowego - skrzyżowania dróg DK86 oraz DK81 (czyli ul. Pszczyńskiej oraz ul. 73 Pułku Piechoty) w Katowicach.​

Najważniejsze zmiany, które będą obowiązywać co najmniej przez 12 miesięcy, zostaną wdrożone od godzin porannych w poniedziałek 27 maja. Zmiany polegać będę przede wszystkim na zawężeniu ul. Pszczyńskiej (DK86) na wysokości Giszowca - do jednego pasa w każdym kierunku – zarówno w stronę Sosnowca, jak i w stronę Tychów. Utrzymane będą funkcjonując włączenia - zjazdy i wyjazdy - ulic Kolistej i 73 Pułku Piechoty z ul. Pszczyńską, jednak ze względu na spodziewane spiętrzenie ruchu w tym obszarze, będzie to utrudnione. Przypomnijmy, że średnio tę drogę pokonuje codziennie aż 58,5 tysiąca pojazdów. Drugą zmianą będzie zamknięcie możliwości zjazdu z autostrady A4 na ul. Pszczyńską - jadąc od strony Gliwic – w kierunku Tychów - zamknięcie to zostanie dokonane w nocy z 26 na 27 maja. Tę trasę pokonuje codziennie średnio ponad 10 tysięcy kierowców.

Wcześniej, w związku z dużym zakresem prac przy wprowadzaniu opisywanych zmian wykonawca prac  24 maja (piątek) dokona zawężenia do jednego pasa ruchy jezdni wschodniej ul. Pszczyńskiej (DK86) – tj. w kierunku na Sosnowiec / Częstochowę na całym odcinku planowanej przebudowy.

Jednocześnie na ul. Gospodarczej od 24 maja nastąpi zmiana pierwszeństwa ruchu. Do tej pory pierwszeństwo miały pojazdy poruszające się ulicą Gospodarczą – natomiast od 24 maja pierwszeństwo będą miały pojazdy poruszające się od ul. Murckowskiej. Na ul. Gospodarczej (w rejonie skrzyżowana z ul. Murckowską) zostaną zamontowane progi wyspowe oraz znaki informujące o zmianie pierwszeństwa ruchu.

- W następnych miesiącach będą wprowadzane także kolejne czasowe zmiany. Zachęcamy wszystkich mieszkańców i osoby zainteresowane tym tematem, by wysłały nam maila na adres przebudowaDK@katowice.eu z tematem „aktualne informacje”. Dzięki temu każdą nową informację będziemy mogli przesłać bezpośrednio na maila osoby, która się do nas zgłosiła – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

--------------------------------------

Maciej Stachura