11 lutego 2020r członkowie „Odkrywczego Maczka” Klubu Młodych Odkrywców, który działa w IV LO w Katowicach wzięli udział w wykładzie „Energetyka jądrowa - przyszłość, czy zagłada naszej Planety? , który wygłosił Pan Prof. dr hab. Wiktor Zipper  z Zakładu Fizyki Jądrowej i Jej Zastosowań, Instytutu Fizyki, Uniwersytetu Śląskiego.

Wykład poruszał tematykę wzrostu liczby ludności oraz coraz szybszy rozwój gospodarczy Świata co powoduje, że zapotrzebowanie na energię elektryczną szybko wzrasta. Wykorzystanie paliw kopalnianych wprowadza zanieczyszczenia do atmosfery, szkodzi naszemu zdrowiu i przyczynia się do efektu cieplarnianego. Wydaje się, że tzw. odnawialne źródła energii nie zaspokoją w pełni naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Alternatywą, mimo pojawiających się obaw, może być rozwój energetyki jądrowej opartej na reaktorach rozszczepialnych, a także w niedalekiej przyszłości wykorzystującej fuzję lekkich jąder w energetycznych instalacjach termojądrowych. Będzie to energia tania, bezpieczna, przyjazna środowisku oraz praktycznie o niewyczerpalnych zasobach paliwowych.