22 października 2019r. uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach wzięli udział w projekcji filmu „Wojna o prąd” w ramach Koła Młodych Odkrywców. Film ten miał swoją premierę w Polsce, 11-go października bieżącego roku, a jego reżyserem jest Alfonso Gomez-Rejon. Ekranizacja przedstawia dwóch, rywalizujących ze sobą wynalazców, Thomasa Edisona (granego przez Benedict’a Cumberbatch’a) i Nicoli Tesli (w którego postać wcielił się Nicholas Houlta), chociaż trzeba przyznać, że produkcja nie bazuje głównie na rywalizacji tych dwóch panów. Całość skupia się o wiele bardziej na kapitalistycznej wojnie, jaką toczy Edison wraz z amerykańskim przedsiębiorcą i wynalazcą George’m Westinghouse’m. Pierwszy, będący zwolennikiem prądu stałego, musi zmagać się z konkurencją prądu przemiennego, którego zwolennikiem jest pan Westinghouse współpracujący z Teslą. Mężczyźni walczą o bardzo dużą stawkę, czyli doprowadzenie prądu do wszystkich stanów Ameryki, a ten, który zdobędzie poparcie większości, zapisze się w historii na długie lata.

Uczniowie, będący na seansie, poszerzyli swoją wiedzę w dziedzinie elektrotechniki oraz poznali historię wynalazców prądu stałego jak i zmiennego. Po wyjściu z sali, wszyscy uznali, że film bardzo ich zaciekawił swoją fabułą jak i wieloma zwrotami akcji. Czas spędzony na filmie na pewno nie był dla nikogo stracony.