Baza szkoły

Szkoła posiada 17 sal lekcyjnych, aulę, salę gimnastyczną, bibliotekę szkolną, czytelnię z centrum multimedialnym, izbę pamięci, gabinet higienistki, gabinet pedagoga szkolnego i sklepik szkolny.

Poniżej prezentacja szkoły:

Pracownie i sala gimnastyczna

Szkoła posiada 17 sal lekcyjnych, aulę, salę gimnastyczną, bibliotekę szkolną, czytelnię z centrum multimedialnym, izbę pamięci, gabinet higienistki, gabinet pedagoga szkolnego i sklepik szkolny.
W szkole znajdują się następujące pracownie: biologiczna, historyczna, geograficzna, 2 pracownie matematyczne, 2 pracownie fizyczne, pracownia j. angielskiego, pracownia komputerowa, chemiczna oraz 2 polonistyczne. Dyrektor wraz z gronem pedagogicznym starają się o jak najlepsze ich wyposażenie, by ułatwić uczniom proces edukacyjny. Zakupiono tablice multimedialne i rzutniki, których wykorzystanie na zajęciach pomaga uczniom lepiej przyswoić wiedzę i nabywać nowych umiejętności. Zostały także zakupione nowe odtwarzacze płyt CD, których używanie i dobra jakość jest gwarantem powodzenia w nauczaniu języków obcych.

Pracownia informatyczna Pracownia geograficzna

informatyczna 01

geograficzna 01

Pracownia chemiczna

chemiczna 01

chemiczna 02
Pracownie języków obcych

wloska 01

j angielski 01
Pracownia języka polskiego

j polskiego 01

j polskiego 02
Pracownia matematyczna
matematyczna 01 matematyczna 02
Pracownia biologiczna

biologiczna 01

biologiczna 02
Pracownia fizyczna

fizyczna 01

fizyczna 02
Sala gimnastyczna

gimnastyczna 01

korytarz 2p 01

Biblioteka

Biblioteka szkolna to miejsce wyjątkowe.

 • Ponad 22000 woluminów.
 • Mnóstwo nowości wydawniczych.
 • Nauczyciele-bibliotekarze z pasją do motywowania uczniów by sięgali po książkę.

Inspirujemy, rozwijamy zainteresowania czytelnicze, kształtujemy nawyk czytania i zdobywania wiedzy.
W ramach pracy biblioteki szkolnej organizowane są akcje czytelnicze, konkursy, imprezy, wystawki.

 • Bierzemy udział w spotkaniach uczących tolerancji: "Żywa Biblioteka".
 • Organizujemy Dzień Głośnego Czytania.
 • Popularyzujemy życie biblioteki poprzez bloga.
 • Prowadzimy akcję "Przygarnij mnie".
 • Bierzemy udział w akcjach czytelniczych - "Jak nie czytam, jak czytam", targach książki.
 • Organizujemy Tydzień Czytelnictwa – w ramach obchodów przewidziane są: konkursy czytelnicze, kalambury, gry, quizy czytelnicze, spotkania z metodykiem ds. bibliotek.
 • "Andrzejkowy zawrót głowy" – czyli słodkie wróżby w bibliotece.
 • Prowadzimy akcję "Słój z tytułami" – coś dla tych, którzy nie wiedzą, co przeczytać jako następne.
 • Współorganizujemy Dzień Patrona Szkoły.
 • Organizujemy akcję "Nie osądzaj książki po okładce".
 • Organizujemy szkolny konkurs na recenzję książki "Ale hit!".
 • Przygotowujemy ciekawe propozycje książkowe polecane uczniom i nauczycielom – książka tygodnia/książka miesiąca.
 • Prowadzimy lekcje biblioteczne z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej.

Współpracujemy z Miejskim Przedszkolem Publicznym nr 20 w Katowicach.

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom - Maczek Czyta Przedszkolakom. Uczniowie wprowadzają młodych czytelników w świat baśni, bajek i legend z całego świata.

Od lat współorganizujemy z Zespołem Szkół Handlowych w Katowicach Grę Miejską Fair Train i przybliżamy młodzieży problematykę krajów Globalnego Południa.

Współpracujemy z Ośrodkiem Informacji Młodzieżowej Pałacu Młodzieży i organizujemy Eurolekcje.

We wrześniu 2017 r. w czytelni powstała Strefa Relaksu – miejsce wytchnienia dla wszystkich. Kolorowe pufy, czasopisma, gry planszowe. Wszystko to po to, by umilić czas na przerwach naszym uczniom.

W ramach pracy biblioteki działa Koło Aktywnych Czytelników, którego celem jest wszechstronne rozwijanie zdolności twórczych uczniów (językowych, artystycznych i organizacyjnych) oraz rozwijanie zainteresowania książką jako źródłem do uzyskania równowagi psychicznej i pomocy w rozwoju osobowości młodych czytelników. Spotykamy się w środy od 1430. Przygotowujemy konkursy szkolne, plakaty, wystawki, aktywnie uczestniczymy w imprezach czytelniczych.

A oprócz tego - gromadzimy, opracowujemy, liczymy, kodujemy, sklejamy księgozbiór, pomagamy w wyszukiwaniu informacji, sporządzamy bibliografie tematyczne. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana.

Zapraszamy codziennie w godzinach: 700-1430

Zobaczcie sami jak u nas jest pozytywnie.

Gabinet pedagoga

Gabinet pedagoga czynny jest wg harmonogramu:

Dzień   godziny pracy
poniedziałek     830-1100
wtorek     830-1500
środa     830-1500
czwartek     1500-1700
piątek     830-1100

Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach mogą każdego dnia korzystać z opieki pedagogicznej na terenie szkoły. Pedagog szkolny reaguje na potrzeby młodzieży, prowadzi z nimi rozmowy, kiedy zwracają się o pomoc, prowadzi zajęcia interwencyjne na lekcjach wychowawczych w klasach. W atmosferze zaufania prowadzi indywidualną pracę z uczniami potrzebującymi pomocy (problemy z samoakceptacją, problemy z wyrażaniem siebie i komunikacją w rodzinie, problemy konfliktu rodzica z dorastającym dzieckiem, problemy w nauce i zachowaniem na lekcji, stres i stany lękowe czy depresyjne, brak kontaktu i konflikty ze środowiskiem rówieśników oraz informacje o pomocy stypendialnej i wspólne wypisanie wniosku; sposoby zarządzania i planowania czasu, aby nauka była efektywna). W niektórych przypadkach szkoła kieruje uczniów do poradni, aby uzyskali fachową pomoc psychologa. 

W szkole odbywają się regularne dyżury pedagoga dla rodziców, konsultacje i zebrania, w czasie których niejednokrotnie zapraszani są rodzice na warsztaty. 

Szkoła współpracuje z psychologami i pedagogami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 i Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, doradcą metodycznym ds. pomocy psychologicznej i pedagogicznej w Katowicach, specjalistami Metis i WOM w Katowicach oraz specjalistami Śląskiego Centrum Profilaktyki.


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
.