Baza szkoły

Szkoła posiada 17 sal lekcyjnych, aulę, salę gimnastyczną, bibliotekę szkolną, czytelnię z centrum multimedialnym, izbę pamięci, gabinet higienistki, gabinet pedagoga szkolnego i sklepik szkolny.

Poniżej prezentacja szkoły:

Pracownie i sala gimnastyczna

Szkoła posiada 17 sal lekcyjnych, aulę, salę gimnastyczną, bibliotekę szkolną, czytelnię z centrum multimedialnym, izbę pamięci, gabinet higienistki, gabinet pedagoga szkolnego i sklepik szkolny.
W szkole znajdują się następujące pracownie: biologiczna, historyczna, geograficzna, 2 pracownie matematyczne, 2 pracownie fizyczne, pracownia j. angielskiego, pracownia komputerowa, chemiczna oraz 2 polonistyczne. Dyrektor wraz z gronem pedagogicznym starają się o jak najlepsze ich wyposażenie, by ułatwić uczniom proces edukacyjny. Zakupiono tablice multimedialne i rzutniki, których wykorzystanie na zajęciach pomaga uczniom lepiej przyswoić wiedzę i nabywać nowych umiejętności. Zostały także zakupione nowe odtwarzacze płyt CD, których używanie i dobra jakość jest gwarantem powodzenia w nauczaniu języków obcych.

Pracownia informatyczna Pracownia geograficzna

informatyczna 01

geograficzna 01

Pracownia chemiczna

chemiczna 01

chemiczna 02
Pracownie języków obcych

wloska 01

j angielski 01
Pracownia języka polskiego

j polskiego 01

j polskiego 02
Pracownia matematyczna
matematyczna 01 matematyczna 02
Pracownia biologiczna

biologiczna 01

biologiczna 02
Pracownia fizyczna

fizyczna 01

fizyczna 02
Sala gimnastyczna

gimnastyczna 01

korytarz 2p 01

Szatnia i portiernia

Szatnia i portiernia

Posiadamy szatnię, która znajduje się poniżej kondygnacji parterowej. Jest ona podzielona na boksy, a każda klasa zajmuje jeden z nich. Boksy są zamykane, a kluczami opiekują się wybrani uczniowie danej klasy. Uczniowie zostawiają tam nie tylko wierzchnie ubranie, ale również podręczniki i inne materiały edukacyjne. Szatnia w tym roku również została odnowiona, poprawiono schody, pomalowano ściany i wzmocniono oświetlenie.

 

W szkole funkcjonuje także portiernia, w której od wczesnych godzin rannych, aż do godziny 19-tej jest pracownik, którego zadanie polega na kontrolo osób wchodzących do placówki i z niej wychodzących. Jest to gwarancja bezpieczeństwa naszej młodzieży w murach szkoły.

 

Sekretariat i księgowość

W naszej szkole działa sekretariat. Jest czynny w godzinach  7.30 – 15.30, a sprawy uczniowskie załatwiane są na długich przerwach, czyli o 10.35 i 12.30. Pani sekretarka Martyna, wykazuje się życzliwością  dla uczniów i innych pracowników szkoły oraz profesjonalizmem. Zawsze chętnie doradzi, jak rozwiązać problem, wspomoże, ale w związku z ogromem obowiązków prosi o przestrzeganie godzin wizyt uczniów.  

Księgowość

Sekretariat

 

 

 

Sklepik szkolny

Sklepik, bufet szkolny

Na terenie IV LO  funkcjonuje sklepik i bufet szkolny z zapleczem kuchennym. Każdego dnia można zjeść pyszne, domowe obiady. Istnieje możliwość zamówienia obiadów w abonamencie, co jest korzystne cenowo.

Sklepik umożliwia uczniom skorzystanie ze swoich usług codziennie, na każdej przerwie. Wszystkie proponowane posiłki są przygotowywane na miejscu, w odpowiednich warunkach sanitarnych. Właścicielka stara się, by produkty były świeże, miały charakter ekologiczny i przystępne dla młodzieży ceny.  W tym roku dokonano modernizacji korytarza wiodącego do sklepiku. Zostały pomalowane ściany, odnowiono podłogę. Nasz sklepik i bufet pozytywnie oceniane są przez uczniów i grono pedagogiczne.

Na terenie sklepiku można ogladać TV oraz oferujemy bezprzewodowy dostęp do Internetu (Hot-Spot)

Biblioteka

Biblioteka szkolna to miejsce wyjątkowe.

 • Ponad 22000 woluminów.
 • Mnóstwo nowości wydawniczych.
 • Nauczyciele-bibliotekarze z pasją do motywowania uczniów by sięgali po książkę.

Inspirujemy, rozwijamy zainteresowania czytelnicze, kształtujemy nawyk czytania i zdobywania wiedzy.
W ramach pracy biblioteki szkolnej organizowane są akcje czytelnicze, konkursy, imprezy, wystawki.

 • Bierzemy udział w spotkaniach uczących tolerancji: "Żywa Biblioteka".
 • Organizujemy Dzień Głośnego Czytania.
 • Popularyzujemy życie biblioteki poprzez bloga.
 • Prowadzimy akcję "Przygarnij mnie".
 • Bierzemy udział w akcjach czytelniczych - "Jak nie czytam, jak czytam", targach książki.
 • Organizujemy Tydzień Czytelnictwa – w ramach obchodów przewidziane są: konkursy czytelnicze, kalambury, gry, quizy czytelnicze, spotkania z metodykiem ds. bibliotek.
 • "Andrzejkowy zawrót głowy" – czyli słodkie wróżby w bibliotece.
 • Prowadzimy akcję "Słój z tytułami" – coś dla tych, którzy nie wiedzą, co przeczytać jako następne.
 • Współorganizujemy Dzień Patrona Szkoły.
 • Organizujemy akcję "Nie osądzaj książki po okładce".
 • Organizujemy szkolny konkurs na recenzję książki "Ale hit!".
 • Przygotowujemy ciekawe propozycje książkowe polecane uczniom i nauczycielom – książka tygodnia/książka miesiąca.
 • Prowadzimy lekcje biblioteczne z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej.

Współpracujemy z Miejskim Przedszkolem Publicznym nr 20 w Katowicach.

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom - Maczek Czyta Przedszkolakom. Uczniowie wprowadzają młodych czytelników w świat baśni, bajek i legend z całego świata.

Od lat współorganizujemy z Zespołem Szkół Handlowych w Katowicach Grę Miejską Fair Train i przybliżamy młodzieży problematykę krajów Globalnego Południa.

Współpracujemy z Ośrodkiem Informacji Młodzieżowej Pałacu Młodzieży i organizujemy Eurolekcje.

We wrześniu 2017 r. w czytelni powstała Strefa Relaksu – miejsce wytchnienia dla wszystkich. Kolorowe pufy, czasopisma, gry planszowe. Wszystko to po to, by umilić czas na przerwach naszym uczniom.

W ramach pracy biblioteki działa Koło Aktywnych Czytelników, którego celem jest wszechstronne rozwijanie zdolności twórczych uczniów (językowych, artystycznych i organizacyjnych) oraz rozwijanie zainteresowania książką jako źródłem do uzyskania równowagi psychicznej i pomocy w rozwoju osobowości młodych czytelników. Spotykamy się w środy od 1430. Przygotowujemy konkursy szkolne, plakaty, wystawki, aktywnie uczestniczymy w imprezach czytelniczych.

A oprócz tego - gromadzimy, opracowujemy, liczymy, kodujemy, sklejamy księgozbiór, pomagamy w wyszukiwaniu informacji, sporządzamy bibliografie tematyczne. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana.

Zapraszamy codziennie w godzinach: 700-1430

Zobaczcie sami jak u nas jest pozytywnie.

Gabinet pedagoga

Gabinet pedagoga czynny jest wg harmonogramu:

Dzień   godziny pracy
poniedziałek     830-1100
wtorek     830-1500
środa     830-1500
czwartek     1500-1700
piątek     830-1100

Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach mogą każdego dnia korzystać z opieki pedagogicznej na terenie szkoły. Pedagog szkolny reaguje na potrzeby młodzieży, prowadzi z nimi rozmowy, kiedy zwracają się o pomoc, prowadzi zajęcia interwencyjne na lekcjach wychowawczych w klasach. W atmosferze zaufania prowadzi indywidualną pracę z uczniami potrzebującymi pomocy (problemy z samoakceptacją, problemy z wyrażaniem siebie i komunikacją w rodzinie, problemy konfliktu rodzica z dorastającym dzieckiem, problemy w nauce i zachowaniem na lekcji, stres i stany lękowe czy depresyjne, brak kontaktu i konflikty ze środowiskiem rówieśników oraz informacje o pomocy stypendialnej i wspólne wypisanie wniosku; sposoby zarządzania i planowania czasu, aby nauka była efektywna). W niektórych przypadkach szkoła kieruje uczniów do poradni, aby uzyskali fachową pomoc psychologa. 

W szkole odbywają się regularne dyżury pedagoga dla rodziców, konsultacje i zebrania, w czasie których niejednokrotnie zapraszani są rodzice na warsztaty. 

Szkoła współpracuje z psychologami i pedagogami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 i Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, doradcą metodycznym ds. pomocy psychologicznej i pedagogicznej w Katowicach, specjalistami Metis i WOM w Katowicach oraz specjalistami Śląskiego Centrum Profilaktyki.


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
.