Hispanofonia 2018

W kwietniu  grupa uczniów z klasy 1a i 2a miała okazję uczestniczyć w corocznych wykładach na temat różnych aspektów kultury krajów hiszpańskojęzycznych zorganizowanych przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki na Wydziale Filologicznym UŚ w Sosnowcu w ramach Hispanofonii. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był sport w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Oprócz wykładów organizatorzy zaplanowali również część artystyczną, a wybrani uczniowie mogli wziąć udział w pokazie szermierki. W ramach podsumowania zdobytej wiedzy odbył się również tradycyjny konkurs, w którym uczennice klasy 1a Zuzanna Dudek i Wiktoria Wnuk zdobyły wyróżnienie. Gratulacje!

             

VIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Włoszech i Dzień Włoski

Pod koniec kwietnia nasza szkoła już po raz ósmy była organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Włoszech. W naszych murach gościliśmy reprezentantów szkół z całego województwa wraz z opiekunami. Uczestnicy tradycyjnie zmierzyli się z częścią pisemną konkursu, a następnie najlepsze drużyny odpowiadały na pytania z różnych dziedzin w formie quizu o Włoszech, podczas którego kibicowali im uczniowie klas włoskich naszego liceum. Ostatecznie w tym roku podium opanowały szkoły z Bielska-Białej: 1 miejsce - I LO im. Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, 2 miejsce – IIII LO im. Stefana Żeromskiego, 3 miejsce - LO Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Goście oraz uczniowie klasy 1e, 1f, 2e i 3e mieli tez okazję posłuchać  wykładu na temat Leonarda da Vinci i jego dzieł przygotowanego przez Panią dr Małgorzatę Puto i Panią mgr Aleksandrę Żłobińską- Nowak z Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

Cenne nagrody dla zwycięzców (4 kursy językowe o wartości kilkuset złotych każdy, materiały dydaktyczne, przewodniki turystyczne, akcesoria komputerowe, czasopisma tematyczne, gadżety) ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły oraz nasi sponsorzy: Szkoła Języków Obcych Empik School, Szkoła Języków Obcych Profi-Lingua, Wydawnictwo Colorful Media, kino Cinema City. Serdecznie wszystkim dziękujemy za tak hojne wsparcie!

Ponadto nasi uczniowie w tym samym dniu przygotowali szereg atrakcji w ramach Dnia Włoskiego: mogliśmy poznać bliżej mediolańską modę i zaprojektować własne ubrania, spróbować swych sił jako piłkarze azzurri oraz degustować prawdziwie włoskie smakołyki. Zapraszamy znów za rok!

 

Stop pożarom traw

                                 

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach informuje , że w dniu 6 kwietnia z udziałem sekretarza stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego oraz komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego, rozpoczęła się kampania „Stop pożarom traw”, która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje niewłaściwe przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Z tego powodu w Polsce odnotowuje się bardzo dużą liczbę interwencji w przedmiotowym zakresie. W 2017 roku w Polsce odnotowano 38 634 pożary traw, w których spłonęło ponad 13 000 ha trawy, a poszkodowanych zostało 101 osób, w tym 2 ze skutkiem śmiertelnym. W 2018 roku na terenie woj. Śląskiego doszło już do ponad 3000 pożarów traw, gdzie w wyniku jednego z nich śmierć poniosła jedna osoba.

Materiały dotyczące wyżej wymienionej kompanii znajdują się na stronie www.stoppozaromtraw.pl

Konsultacje dla rodziców

Przypominamy o planowych konsultacjach dla rodziców, które odbędą się w najbliższy czwartek 17 maja 2018 r. w godzinach 1700 - 1800.

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców.

Podkategorie


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
FreshJoomlaTemplates.com
.