Otwarte Wykłady Mistrzowskie Uniwersytetu Śląskiego

W czwartek 9 listopada klasy 1b i 1d udały się na Otwarte Wykłady Mistrzowskie Uniwersytetu Śląskiego.
Wykład poprowadził Pan prof. zw. dr hab. Bogdan Dembiński, a temat pierwszego spotkania nosił tytuł: Czego się dzisiaj możemy nauczyć od starożytnych Greków. O wzorcach myślenia i sztuce życia.
Pan profesor starał się poruszyć w nas chęć do odkrywania rzeczywistości. Opowiadał o tym, co widzimy dzięki naszym zmysłom,a jak świat wygląda w oczach różnych osób czy zwierząt.
Wykład już od samego początku pobudzał naszą wyobraźnię i zmuszał do refleksji.
Według Pana profesora istnieją dwa światy - ten, do którego uciekamy w wyobraźni czy podczas snu, a także ten, który jest dla nas codziennością. Pytanie brzmi, który z nich jest obrazem rzeczywistym?
Dowiedzieliśmy się także,że nowoczesne wynalazki, jak Internet i inne sprzęty ułatwiające nam codzienne czynności, zniewalają nasz umysł i chęć odkrywania nowych idei.
Nauczyliśmy się,że nikt nie jest mistrzem,każdy z nas powinien przebić się przez to, co widzimy i wiemy, aby ujrzeć obraz rzeczywisty naszego świata.

Wykład zakończył się długimi rozmowami uczniów na jego temat i ogromną chęcią na ponowne odwiedzenie Uniwersytetu Śląskiego.