Dystansometr - warsztaty w Instytucie Matematyki

W środę 27 września uczniowie klasy 2c wzięli udział w kolejnych warsztatach wykorzystujących matematykę, fizykę oraz programowanie na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Śląskiego. W ramach współpracy z Uniwersytetem Śląskim Pani dr Jolanta Sobera  przeprowadziła warsztaty „Dystansometr, czyli jak zmierzyć odcinek za pomocą koła”.

Uczniowie dowiedzieli się co to jest „drogomierz” oraz, że urządzenie  służące do pomiaru odległości pokonanej przez jakiś obiekt znane było już w starożytnym Rzymie. Dziś używane min. przez policjantów.  Wykorzystując LEGO EV3 uczniowie zbudowali drogomierz, zaprogramowali go i zmierzyli to do czego linijka lub taśma miernicza są za krótkie lub niewygodne. Dodatkową atrakcją w czasie warsztatów było rozwiązywanie zadań pochodzących z III Dnia Popularyzacji Matematyki, jakie odbyły się we wrześniu w Warszawie.