Słoneczna Bratysława i cesarski Wiedeń

Do Naddunajskiej stolicy muzyki klasycznej, gdzie króluje Strauss i Mozart. Do miasta pachnącego kawą i tortem Sachera. Do eleganckich ogrodów Schönbrunn... gdzie przechadzała się cesarzowa Sissi a Goethe i Schiller tworzyli swoje romantyczne dzieła... Klimt malował "Pocałunek" tworząc tym samym niepowtarzalną secesję, to właśnie tam klasa 1b oraz 2d udała się na wycieczkę - WIEDEŃ

Zapraszamy do galerii.

W drodze do cesarskiego Wiednia zwiedziliśmy urokliwy Trenczyn ze średniowiecznym zamkiem, do którego prowadzą Ferske schody oraz synagogę. Poznaliśmy stolicę Słowacji - Bratysławę. Spacer po Bratysławie rozpoczęliśmy od pięknego zamku z ogrodami, później podziwialiśmy starówkę oraz katedrę św. Marcina.

Dzień drugi - Wiedeń Mozarta, Klimta, Goethego... ale też Sachera i Trześniewskiego... stolica kultury,sztuki... smaku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Hofburgu, później był Figarohaus – dom, w którym Mozart skomponował „Wesele Figara”, Teatr Dworski, wiedeńskie kawiarnie, gdzie poznaliśmy smak tortu Sachera oraz słynne kanapki Trześniewskiego - "Niewymawialnie dobre". Zobaczyliśmy katedrę  Św. Szczepana - dumę i jeden z symboli miasta. Po południu czekała na nas atrakcja związana z profilami klas. 1b - udała się do Muzeum Historii Naturalnej a klasa 2d do Muzeum Historii Sztuki. Oba muzea oferują niesamowitą ilość eksponatów od minerałów przez owady, dinozaury do meteorytów oraz jedną z największych na świecie galerii, niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz monet.

Dzień trzeci - Wiedeń cesarzowej Sissi... miasto muzyki i ogrodów... W rezydencji cesarskiej Schonnbrun – zwiedziliśmy sale, w których mieszkała cesarzowa. Podziwialiśmy ogrody z piękną Gloriettą i  fontanną Neptuna. Udaliśmy się również do Opery Wiedeńskiej, gdzie weszliśmy do sali koncertowej oraz podziwialiśmy salę herbacianą. Podsumowaniem dania trzeciego był Hundertwasserhaus - wiedeński krzywy dom.

Dzień czwart - Rejs po dolinie Wachau ... do uroczego Dürnstein pachnącego morelami... W czasie rejsu statkiem po Dunaju zobaczyliśmy tereny, na których uprawia się winogrona, zadbane pola, opactwa, zamki obronne, pałace, ruiny i urokliwe miasteczka. Jednym z nich jest Dürnstein. Tam właśnie skosztowaliśmy pysznych dżemów i konfitur z moreli.

Po wszystkich wspaniałych miejscach Wiednia i Austrii oprowadzał nas Pan Wojciech Kantor - jeszcze raz dziękujemy.

 

 

 

 

 


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
FreshJoomlaTemplates.com
.