Wymiana z młodzieżą z Włoch

W dniach 23-28 marca uczniowie klas 1e i 2e gościli w swoich domach młodzież z Włoch w ramach wymiany międzyszkolnej z Instituto Tecnico Montessori-da Vinci z Porretta Terme. Program był dość napięty, bowiem w te kilka dni chcieliśmy pokazać naszym gościom to, co najlepsze w naszym regionie, kraju i szkole. Razem uczestniczyliśmy w lekcjach i wycieczkach oraz życiu rodzinnym. Pierwszego dnia nasi włoscy koledzy i koleżanki zostali oficjalnie powitani i mieli okazję posłuchać prezentacji o Polsce, Śląsku i naszej szkole oraz porozmawiać na różne tematy ze swoimi polskimi rówieśnikami. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Katowic, Muzeum Śląskiego i Parku Śląskiego.

W weekend również nie zwolniliśmy tempa: w sobotę zwiedziliśmy Kraków, a w niedzielę udaliśmy się do Auschwitz oraz do Wieliczki. Poniedziałek upłynął nam na lekcjach językowych (angielskim dla Włochów i włoskim dla uczniów klas 1e, 2e i 3e), zajęciach sportowych oraz podziwianiu poloneza w wykonaniu uczniów naszego liceum. Na koniec Włosi nauczyli się tańczyć poloneza oraz belgijkę. Oprócz tego dni i wieczory upływały na przechadzkach po Katowicach, rodzinnych obiadach i kolacjach, długich rozmowach, grze w kręgle i innych wspólnych wyjściach.

Włosi spróbowali specjałów naszej lokalnej kuchni, poznali śląskie zwyczaje, polską gościnność i zaprzyjaźnili się ze swoimi polskimi rodzinami. Przy pożegnaniu nie obyło się zatem bez łez! Teraz z niecierpliwością czekamy na naszą wizytę we Włoszech na początku przyszłego roku szkolnego, bo już tęsknimy za naszymi nowymi przyjaciółmi.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego przedsięwzięcia: Dyrekcji, Rodzicom, Nauczycielom i wszystkim Uczniom, którzy nas wspierali w przygotowaniach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Sunday the 20th.