20-lecie nadania imienia Szkole

Generał Stanisław Maczek. Żołnierz z duszą przywódcy, kochany przez swych żołnierzy, gorący Polak i dobry, szlachetny człowiek” – zwykł mawiać generał Marian Kukiela o naszym patronie.

4 listopada br. w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie” w Katowicach Dyrekcja szkoły, Grono Pedagogiczne i Uczniowie oraz wielu znakomitych gości świętowało XX-lecie nadania naszej szkole imienia generała Stanisława Maczka. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor mgr Katarzyna Ziemiec, wspominając postać naszego patrona i podkreślając jego znaczenie – jako właściwego i szlachetnego wzorca dla kolejnych młodych pokoleń uczących się w murach IV LO.

W swoim przemówieniu Pani Dyrektor Katarzyna Ziemiec wspominała swój wyjazd w dniach 27-31 października br. do Holandii, gdzie brała udział w uroczystościach 72. rocznicy wyzwolenia Bredy. Złożyła kwiaty i zapaliła znicz na grobie naszego patrona – generała Stanisława Maczka. Podkreśliła, z jaką ogromną wdzięcznością nawet dziś, po wielu latach Holendrzy zwracają się do Polaków: „Dziękujemy Wam Polacy”. Pani Dyrektor zacytowała słowa gen. Stanisława Maczka: „Żołnierz polski bije się za wolność wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski”. Kończąc swoje przemówienie zapewniła wszystkich obecnych, że cała społeczność IV liceum jest dumna nosząc imię jednego z Wielkich Polaków – generała Stanisława Maczka.

Spośród wielu zaproszonych gości, reprezentujących między innymi władze Miasta Katowice, Śląskie Kuratorium Oświaty, śląskie wyższe uczelnie: UŚ, Politechnikę Śląską, UE, WSP oraz szkoły noszące imię generała Maczka z całej Polski i współpracujące ze szkołą instytucje – głos zabrali: Pani Marzena Szuba – Wiceprezydent Miasta Katowice, pan Dariusz Domański – Wicekurator Oświaty, Pani prof. Krystyna Doktorowicz – Dziekan Wydziału RTV Uniwersytetu Śląskiego i Pani Małgorzata Franczyk – przewodnicząca Rady Rodziców. Nie mogło zabraknąć także słów Pana majora Janusza Gołuchowskiego – Prezesa Stołecznego Środowiska I Polskiej Dywizji Pancernej w Warszawie, który jest naocznym świadkiem czasów generała Maczka, żywą legendą i autorytetem dla nas wszystkich oraz Pani Zofii Zwierzyńskiej – żony zmarłego żołnierza generała Maczka, Józefa Zwierzyńskiego, który był częstym gościem w murach IV LO, oraz inicjatorem nadania imienia szkole.

Piękną oprawą uroczystości byli żołnierze i sztandar X Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka w Świętoszowie. Uświetniły ją także występy artystyczne naszych uczniów: obejrzeliśmy przedstawienie „Stanisław Maczek – żywot żołnierza poczciwego”, wysłuchaliśmy „Modlitwy obozowej” – pieśni żołnierskiej z okresu II wojny światowej. Wręczone zostały też nagrody w corocznym konkursie wiedzy o patronie i historii szkoły.