Ogólnopolski konkurs "Historia i kultura Żydów polskich"

W dniach 2-4 czerwca 2016 roku uczeń klasy IId, Szymon Koziołek, brał udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Historia i kultura Żydów polskich”, organizowanego przez fundację Shalom.
Pierwszym etapem konkursu było napisanie pracy dotyczącej społeczności żydowskiej danego regionu lub miasta. Szymon zatytułował swoją „O Żydach nie z tej ziemi”. Ukazał w niej wielką rolę edukacji i kultury wśród Żydów wileńskich. Praca została napisana pod kierunkiem pani profesor Barbary Kiereś.
W połowie maja okazało się, że Szymon dostał się do finału, w którym komisja egzaminacyjna miała sprawdzić wiedzę zawartą w przeczytanych lekturach i pracy. Sam egzamin odbył się 3. czerwca w siedzibie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego zadawali uczniowi pytania o różnym stopniu trudności. Po rozmowie Szymon wraz z opiekunem, panią profesor Izabelą Hefner, oczekiwali niecierpliwie na wyniki.
Następnego dnia po śniadaniu usłyszeli od nauczycielki przyszłego zwycięzcy, że budynek Teatru Żydowskiego może się w każdej chwili zawalić Spoko Zdezorientowani zostali skierowani na ogłoszenie wyników do Teatru Kwadrat.
Przed tym jednak udali się na niezwykłą wystawę do Muzeum Żydów Polskich, która dotyczyła 1000-letniej obecności Żydów w naszym kraju. Muzeum jest tak rozległe, że na porządne zwiedzanie potrzeba kilku dni. Mimo to pani przewodnik w świetny sposób pokazała najciekawsze eksponaty.
Po zwiedzaniu udali się na ogłoszenie wyników. Przemowom nie było końca, ale wreszcie wszyscy poznali nazwiska laureatów i wyróżnionych w konkursie. Szczęśliwy Szymon odebrał wyróżnienie.
Niedługo po tym uczeń razem z polonistką wrócili do Katowic.