Wizyta uczniów z tureckiej szkoły partnerskiej

W dniach 30.05 – 02.06.2016 r. gościliśmy w IV Liceum grupę projektową z Turcji. Zajęcia programowe oraz praca nad projektem rozpoczęły się 30.05.2016 r. . Uczniowie z liceum Anafartalar Meslek ve Ticaret Lisesi w Ankarze oraz ich nauczyciele zostali serdecznie powitani w naszej szkole przez grupę projektową z Maczka, nauczycieli oraz Panią Dyrektor Katarzynę Ziemiec. Następnie rozpoczęła się pasjonująca lekcja biologii, podczas której nasi goście rozwijali swoje umiejętności praktyczne  zakresie pracy z mikroskopem. Nad przebiegiem zadań oraz doświadczeń czuwała Pani Profesor Katarzyna Kłosowska i jej pomocnicy z klasy 2b i 2e. Następnie zaprosiliśmy naszych przyjaciół na poczęstunek. Większość z nich po raz pierwszy miało styczność z polską kuchnią, jednak wszystkim smakowały pierogi ruskie, krokiety i naleśniki ze szpinakiem. Nie zabrakło również łakoci – faworki, kokosanki i ciasta zniknęły z talerzy w błyskawicznym tempie. Po obiedzie udaliśmy się na wyjazd edukacyjny do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Następny dzień – środa – rozpoczęliśmy najciekawszą i najzabawniejszą lekcją matematyki w naszym życiu, którą przeprowadziła dla nas Pani Profesor Małgorzata Ruchała. Zajęcia miały formę quizu, w którym drużyny mogły wygrać zadanie matematyczne. Podczas tej lekcji nie tylko nauczyliśmy się rozwiązywać matematyczne problemy, lecz również wspaniale się bawiliśmy. Kolejne zajęcia odbyły się w sali informatycznej, gdzie Pan Profesor Tomasz Biliński zlecił uczniom przygotowanie strony internetowej, w której mieli przedstawić współpracę pomiędzy naszymi szkołami, miastami i państwami. Po informatyce kontynuowaliśmy pracę nad słownikiem angielsko-polsko-tureckimi, którą rozpoczęliśmy podczas naszego pobytu w Turcji. Wspólnie tłumaczyliśmy słówka z zakresu historii, matematyki, fizyki i biologii. Następnie odbyła się lekcja wychowania fizycznego prowadzona przez Panią Profesor Malwinę Łukszę i Pana Profesora Łukasza Dziekana zakończona wspólnym meczem siatkówki. Po zajęciach w szkole uczniowie tureccy udali się na wycieczkę do Krakowa.

Czwartek rozpoczęliśmy quizem wiedzy o Maczku, Katowicach, Śląsku i Polsce. Miał on charakter lekcji kulturowej. Drużyny dzielnie walczyły, więc nikt nie poniósł porażki. Każdy z uczestników został nagrodzony paczką oblatów. Po wspólnej zabawie udaliśmy się na lekcję historii przygotowaną przez klasę 2d pod opieką Pana Profesora Łukasza Durczyńskiego. Uczniowie przedstawili nam historię Rosji, Prus oraz Austrii. Po zajęciach pojechaliśmy do Planetarium Śląskiego na seans poświęcony umiejętności określania swojego położenia na podstawie gwiazd. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak ustalano kierunki, gdy jeszcze nie było sygnału GPS. Wieczorem spędziliśmy czas wraz z uczniami z Ankary w centrum Katowic. Nasi przyjaciele mogli zobaczyć ulicę Mariacką, nowy dworzec autobusowy i kolejowy oraz zjeść pączki w tradycyjnej paczkarni „Słowik”.

Były to cudowne dni spędzone w Katowicach wraz z uczniami tureckiego liceum. Dobrze się razem bawiliśmy i rozwinęliśmy nasze umiejętności językowe, ponieważ projekt jest realizowany w języku angielskim. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.