Sukcesy naszych italianistów

Kwiecień obfitował w konkursy z języka włoskiego. Duża reprezentacja uczniów naszej szkoły z klas 2e i 3e udała się do Kolegium Języków Obcych w Gliwicach i wzięła udział w IV Konkursie Języka Włoskiego, który składał się z części pisemnej i ustnej. Wszyscy nasi uczniowie osiągnęli bardzo dobre wyniki, a najlepsi uplasowali się na podium: 1 miejsce – Wiktoria Filipiak (2e), 2 miejsce – Paulina Bałdys (3e) oraz 3 miejsce – Maria Kozłowska (3e). Pięknie się spisaliście!

                                                    

Z kolei 21 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Włoski. Uczniowie wzięli udział w wykładzie dr Małgorzaty Puto oraz mgr Dominiki Dykty z Uniwersytetu Śląskiego, na którym poznali 12 ciekawostek dotyczących słonecznej Italii. Poza tym w ramach Dnia Włoskiego odbył się VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Włoszech, na którym stawili się przedstawiciele z 12 szkół z całego województwa śląskiego. Zwyciężyli reprezentanci LO Zgromadzenia Córek Bożej Miłości z Bielska-Białej, II miejsce przypadło w udziale naszym uczniom, Wiktorii Filipiak oraz Markowi Płaszczymące z 2e, a III - przedstawicielom I LO im. M. Kopernika z Bielska-Białej. Wszyscy otrzymali niezwykle cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych sponsorów: Szkołę Języków Obcych Empik School z Katowic, Szkołę Języków Obcych Profi-Lingua z Katowic, portal italianisty i księgarnię Nowela z Poznania, włoską księgarnię Italicus z Krakowa oraz Radę Rodziców naszej szkoły.

                                                     

Również w kwietniu odbył się VI Wojewódzki Konkurs Języków Romańskich organizowany przez V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. J. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej  pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego. Każdą zgłoszoną szkołę mogło reprezentować dwoje uczniów w danym języku. Uczniowie zmierzyli się z testami w języku francuskim, hiszpańskim i włoskim obejmującymi zagadnienia leksykalne, gramatyczne, rozumienie tekstu czytanego oraz elementy wiedzy o krajach danego obszaru językowego. Po konkursie mogliśmy wysłuchać ciekawych prezentacji w tych trzech językach. W kategorii język włoski uczennice klasy 3e zdobyły miejsca na podium: Paulina Bałdys  - 1 miejsce oraz Klaudia Stańczyk – 3 miejsce. Gratulacje!

                                                      

A na zakończenie konkursowych zmagań we Wrocławiu odbył się finał prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Il Bel Paese. Naszą szkołę godnie reprezentowało troje uczniów: Aleksandra Kuś z klasy 3e oraz Wiktoria Filipiak i Marek Płaszczymąka z klasy 2e. Musieli wykazać się szeroką wiedzą z języka włoskiego oraz z kultury, geografii i historii Włoch. Cała trójka zajęła wysokie miejsca, a Aleksandra Kuś zakwalifikowała się do ścisłego finału, w którym musiała przedstawić prezentację na jeden z podanych tematów i odpowiedzieć na pytania komisji. Ostatecznie zdobyła 9 miejsce w Polsce! Gratulujemy sukcesu i liczymy na pozostałą dwójkę z przyszłym roku!

 


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
FreshJoomlaTemplates.com
.