Sąd nad Stanisławem Augustem Poniatowskim

24 maja 2016 roku uczniowie klasy 2c przeprowadzili symulacje rozprawy sądowej, w której oskarżonym został Stanisław August Poniatowski. Uczniowie pod opieką Pani Profesor Barbary Kiereś oraz Pani Profesor Beaty Kutz, wyznaczyli sobie role które sumiennie spełniali, min. Sędzia-, Prokurator,  Adwokat, Ławnicy sam Stanisław August. Byli również  świadkowie którzy zeznawali w sprawie Augusta Poniatowskiego.

Rozprawę rozpoczął prokurator próbując udowodnić winę Stanisława Augusta, przedstawiając poszczególne argumenty udowadniające jego winę. Obrońca został postawiony przed trudnym zadaniem, jakim było usprawiedliwienie oskarżonego w wymienionych przez prokuratora zarzutach. Po wymianie wielu zdań pomiędzy dwoma stronami, sąd przesłuchał dwóch świadków, którzy przedstawili swoje pozycje w tej sprawie. Świadkowie, którzy pojawili się na rozprawie to Józef Poniatowski oraz Caryca Katarzyna II.

Następnie po zeznaniach świadków, sąd orzekł przerwę, podczas której przy pomocy ławników, orzekł wyrok, po czym przedstawił go przed wszystkimi zgromadzonymi. Stanisław August Poniatowski został uniewinniony z zarzucanych mu czynów.