II Turniej Debat Oksfordzkich

17 marca br. aula naszej szkoły stała się neutralnym miejscem debatowych zmagań dla reprezentacji 3 szkół: II LO im. St. Wyspiańskiego w Będzinie, II LO im. J. Matejki w Siemianowicach Śląskich oraz X LO im. I. J. Paderewskiego w Katowicach, biorących udział w pierwszym etapie II Turnieju Debat Oksfordzkich. Współorganizatorami imprezy był katowicki WOM, który wyznaczył uczestnikom temat debaty związany ze Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu, a brzmiał on:"Im droższy produkt markowy, tym bardziej łamane są prawa człowieka."

Wypowiedzi uczestników obfitowały w ciekawe przykłady respektowania i łamania praw pracownika na całym świecie: mówiono o rozlewniach Coca-Coli w Indiach, szwalniach markowych ubrań w Bangladeszu z jednej strony oraz o wysokich standardach etycznych obowiązujących w pracowniach firmy Mercedes Benz czy społecznym zaangażowaniu pracowników PKN Orlen z drugiej strony.

Turniej wygrała drużyna z Będzina, która nie tylko była najlepiej przygotowana merytorycznie, ale i wyśmienicie prezentowała się pod względem retorycznym. Takie pochwały pod adresem zwycięzców padły ze strony komisji sędziowskiej, w której zasiadali przedstawiciele ośrodków metodycznych (WOM i Metis) oraz naszego liceum.

Nasza szkoła już po raz drugi pełniła obowiązki gospodarza turnieju. Być może za rok staniemy w turniejowe szranki.