Dzień edukacji na rzecz zwierząt

 Dnia 12 grudnia bieżącego roku, uczniowie klasy II b wraz z prof. Ewą Korzeniowską wzięli udział w Konferencji pt. "Dzień edukacji na rzecz zwierząt", był to finał akcji mającej na celu uświadomienie nas - ludzi młodych, jak wielkim problemem jest znęcanie się nad zwierzętami, w dzisiejszym, na pozór, mogłoby się zdawać w pełni cywilizowanym świecie. Odbyły się one na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Konferencję poprzedzała zbiórka żywności, datków pieniężnych, a także różnego rodzaju przyborów takich jak: koce, miski itp. W akcji udział brały dwa katowickie licea, dwa chorzowskie oraz jedno z Sosnowca.

Wykłady poruszały wielu zagadnień związanych z ochroną zwierząt. Mniej lub bardziej kontrowersyjnych. Dotykały one badań na zwierzętach, pozyskiwania futer, chowu drobiu, a także gorących i "świeżych" tematów w ostatnim czasie, mianowicie: uboju rytualnego i sprzedaży żywych ryb oraz kupowania zwierząt, jako prezent na święta. Przedstawione zostały także różnorakie przykłady znęcania się nad zwierzętami, przede wszystkim nam najbliższymi: psami i kotami. Istotnym elementem tego spotkania, było pozyskanie wiedzy czysto teoretycznej - dotyczącej praw zwierząt. Teraz każdy wie jak i gdzie "bić na alarm", gdy wiadomo o ich rażącym naruszeniu.
Nie zabrakło również wskazówek, gdzie się udać, jeżeli ktoś chce ofiarować swoją pomoc, jako wolontariusz lub sam potrzebuje pomocy zakrawającej o tematykę ochrony zwierząt.

Pomoc trafi do:

  • Przytulisko dla koni i innych zwierząt Komitet pomocy dla zwierząt "Przystań ocalenie",
  • Społeczne Schronisko dla Zwierząt TOZ "Fauna" im. Świętego Franciszka z Asyżu,
  • Społeczny Azyl dla Bezpańskich Zwierząt "Cichy Kąt",
  • Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach.Na koniec warto przytoczyć tę myśl Świętego Franciszka z Asyżu:

"Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci
jest niekrzywdzenie ich,
 jednak poprzestanie na tym to nie wszystko.
Mamy ważniejszą misję - służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować.

Życzymy owocnej refleksji!


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
FreshJoomlaTemplates.com
.