Dzień Śląski po raz czwarty.

Dzień Śląski zagościł już na stałe w kalendarzu imprez Maczka. W miniony czwartek odbył się on w naszej szkole już czwarty raz. Wszystkich uczestników powitała pani dyrektor, prof. Katarzyna Ziemiec – rodowita Ślązaczka.

Tak, jak w latach poprzednich, było barwnie i wesoło. Dzięki Gimnazjum nr 7 z Siemianowic Śląskich –Michałkowic mogliśmy podziwiać śląskie stroje ludowe. Uczniowie tej szkoły – członkowie zespołu wokalno-tanecznego „Małe Michałkowice” – wystąpili bowiem  prezentując śląskie śpiewki i tańce.

Niemalże do łez rozbawiła publiczność para uczniów naszej szkoły. Odegrali oni skecz – wywiad warszawskiego dziennikarza z górnikiem na temat Śląska, węgla i pracy w kopalni.

Najważniejszym jednak punktem programu było przedstawienie o Henryku Sławiku. Ta niezwykła postać, bohater trzech narodów, wybawca kilkudziesięciu tysięcy istnień ludzkich, pokazana została przez pryzmat sądu nad nim. Spektakl został przygotowany przez uczniów Maczka pod czujnym okiem i z pomocą nauczycieli: prof. Beaty Lizoń-Jury i prof. Elżbiety Zioło.

Rok 2014 był obchodzony w województwie śląskim właśnie jako Rok Sławika. O tej postaci oraz o innych śląskich sprawach mówiła w swoim wystąpieniu dr Łucja Staniczkowa – wiceprezes Związku Górnośląskiego, szefowa Bractwa Oświatowego tegoż Związku oraz ekspert edukacji regionalnej, która była gościem honorowym IV Dnia Śląskiego.

Odbył się też konkurs gwary śląskiej, w którym rywalizowały ze sobą trzy zespoły: gimnazjaliści, licealiści oraz członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wygrali seniorzy.

Na zakończenie był śląski stół, czyli krupnioki, żymloki, chlyb ze tustym, łogórki oraz kołocz i bómbony.


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
FreshJoomlaTemplates.com
.