Wymiana ze szkołą z Cagliari

     W dniach 6-13 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły oraz w naszych domach grupę uczniów z Włoch, którzy przyjechali do nas w ramach wymiany międzyszkolnej. Było to 16 uczniów ze szkoły średniej Istituto Tecnico Commerciale Statale "Da Vinci - Besta" z Cagliari na Sardynii, którym towarzyszyło 3 opiekunów: dyrektor szkoły oraz dwie nauczycielki języka angielskiego.

Ten wspólnie spędzony tydzień obfitował w ogrom wrażeń. Nasi goście poznali rodziny uczniów naszej szkoły, którzy się nimi opiekowali. Wspólnie zwiedziliśmy m.in: Katowice wraz z zabytkową dzielnicą Nikiszowiec, kopalnię soli w Wieliczce, obóz Auschwitz-Birkenau. Ponadto uczestniczyliśmy w spotkaniu w Urzędzie Miasta z wiceprezydent Katowic, odwiedziliśmy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, gdzie wypróbowaliśmy odnowioną kolejkę Elkę, wstąpiliśmy do zoo oraz do planetarium na seans w języku angielskim, a w piątkowy wieczór potańczyliśmy (lub nie) przy jedynej w swoim rodzaju muzyce w dyskotece :)

Poza tym nauczyciele i uczniowie przygotowali moc atrakcji w samej szkole. W pierwszym dniu odbyły się prezentacje o Polsce, Śląsku i Sardynii przygotowane w językach włoskim i angielskim przez polskich i włoskich uczniów biorących udział w wymianie. Odbyła się też I Bitwa Szkół między uczniami klasy 1e a uczniami IV LO im. M. Skłodowskiej-Curie z Chorzowa na temat historii Rzymu, a obie drużyny mocno wspierali wybrani włoscy uczniowie. Promowaliśmy również szkołę w trakcie Dnia Otwartego, a wspólnie śpiewane włoskie piosenki niosły się głośnym echem po korytarzach. Włoscy uczniowie wzięli udział w lekcji języka angielskiego przygotowanej przez prof. K.Sobecką, a w tym samym czasie nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z włoskimi nauczycielami. Oprócz wysiłku intelektualnego nie mogło zabraknąć sportowej rywalizacji, dlatego też rozegraliśmy polsko - włoski mecz piłki siatkowej.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w tym przedsięwzięciu: Pani Dyrektor, innym nauczycielom, Ojcom Oblatom, Radzie Rodziców, naszym sponsorom, uczniom, zwłaszcza tym uczestniczącym w wymianie, którzy spisali się na medal (i to złoty!), ich rodzinom, a przede wszystkim dwóm organizatorom: prof. A.Tobolskiej oraz prof. D.Krzyżewskiemu. Bez Was wymiana nie byłaby możliwa, stąd też łzy wzruszenia przy pożegnaniu oraz gromkie brawa na naszą cześć i wiele ciepłych słów i podziękowań ze strony naszych włoskich przyjaciół. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę w Cagliari już we wrześniu! Grazie :)

W galerii zdjęcia z wymiany.

 


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
FreshJoomlaTemplates.com
.