Święto Liczby Pi 2014

W dniu 13 marca 2014r klasa I c pod opieką Pani Katarzyny Trajdos  - nauczycielki matematyki uczestniczyła w obchodach „Świeta Liczby p” – festiwalu nauk ścisłych i przyrodniczych -  zorganizowanego przez Uniwersytet Śląski – wydział Matematyki, Fizyki i Chemii.

Wśród przygotowanych wykładów, warsztatów czy pokazów coś atrakcyjnego znalazł dla siebie zarówno pasjonat, jak i ten, kto dopiero zaczyna  odkrywać urok nauk ścisłych. Tradycyjnie zorganizowane zostały liczne konkursy i minikonkursy.

Zapraszamy do galerii z życia szkoły

Warsztaty w jakich uczniowie wzięli udział to:

„Zagadki logiczne”  - zadania polegające na  gimnastyce umysłu i dłoni: przed uczniami zostały  postawione różne zadania manualne, zagadki drewniane, druciane czy puzzle przestrzenne; można było też spróbować swych sił w potyczce z innymi w grze Labirynt

„Origami” – w czasie warsztatów uczniowie mogli spróbować zrobić ornament lub kwiat lub inną dowolną figurę.

„Fraktale” – warsztat połączony z mini wykładem i ciekawą prezentacją na temat tworzenia fraktali.

„Modelowanie w muzyce” -czy można zobaczyć dźwięk ? W jaki sposób możemy usłyszeć co chce nam powiedzieć sinus? Warsztat poświęcony był informacjom  co matematycy i fizycy wiedzą o muzyce, a także na czym polega przetwarzanie dźwięków.

„Szyfrowanie” - Podczas warsztatów prowadzący opowiedział  o klasycznych metodach szyfrowania i deszyfrowania tekstu oraz  kilku ciekawostek z kryptologii, a na koniec uczestnicy zmierzyli się z szyframi w praktyce.

„Kawiarenka szkocka” -Kawiarnia Szkocka we Lwowie to szczególne miejsce w historii matematyki - to właśnie tam spotykali się na wielogodzinnych dyskusjach najwybitniejsi matematycy polscy ze Stefanem Banachem na czele. Podczas warsztatów młodzi matematycy starali się odtworzyć klimat kawiarniany: chętni uczniowie mogli porozmawiać o matematyce ze studentami i doktorantami, rozwiązać dobrane do poziomu ich wiedzy matematyczne zagadki i problemy czy po prostu posiedzieć i posłuchać.
W Kawiarni można było też wymienić zdobyte podczas wszystkich matematycznych warsztatów pi-niądze na ciastka, napoje czy drobne słodycze.Warsztaty miały charakter ciągły - do sali można było  wejść w każdej chwili.Warsztaty prowadzili członkowie oraz sympatycy KNM

Na koniec młodzież z klasy Ic uczestniczyła w dwóch wykładach. Pierwszy nosił tytuł „ Jak kodowała enigma. Kila słów o kryptografii” oraz drugi: „Szersze spojrzenie na liczby”.