Nasi Uczniowie pokazali się z jak najlepszej strony - jak zawsze

Półfinał debat licealistów „Odmienność Śląska od reszty kraju to mit” w ramach V Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich – Warszawa, 7 marca 2014

W roku szkolnym 2013/2014 oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Bractwem Oświatowym Związku Górnośląskiego oraz II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu zorganizował dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych województwa śląskiego V Śląski Turniej Debat Oksfordzkich.

Rozgrywki półfinałowe dla licealistów V edycji turnieju odbyły się 7 marca 2014 r. w Centrum Prasowym FOKSAL w Warszawie (ul. Foksal 3/5).

Teza półfinału: „Odmienność Śląska od reszty Polski to mit". Zamiarem organizatorów było po pierwsze zainicjowanie merytorycznej dyskusji na temat Górnego Śląska oraz ukazania cech wspólnych i odmiennych z resztą Polski. Po drugie ukazanie procedury debaty oksfordzkiej, umiejętności rzeczowej argumentacji, odpowiedzialności za własne słowa oraz nauka niełatwej sztuki prezentowania poglądów „za" i „przeciw". W półfinale wzięli udział uczniowie naszej Szkoły: Sara Zemczak, Kamil Jańczyk i Tomasz Reimann.

W programie dwudniowego wyjazdu licealistów oprócz debaty znalazł się zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zajęcia w Centrum Edukacyjnym IPN im. J. Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

Nasi Uczniowie otrzymali nagrodę publiczności oraz nagrodę dla najlepszego mówcy.

Były Sędzia Sądu Najwyższego P. Musiał oraz wielu znakomitych gości było pod wielkim wrażeniem wystąpienia naszej Koleżanki i Kolegów.

Godnie reprezentowali nasze Liceum oraz cały Śląsk.

Jesteśmy z Was bardzo dumni!