Maczkowski Dzień Śląski 2013

2 grudnia w Miejskim Domu Kultury :Bogucice-Zawodzie odbył się kolejny maczkowski Dzień Śląski. Imprezę przygotowaną przez uczniów naszej szkoły pod opieką mgr Elżbiety Zioło i mgr Beaty Lizoń-Jury zaszczyciło wielu ciekawych gości.

Dzień Śląski otwarła pani dyrektor naszej szkoły, mgr Katarzyna Ziemiec, która powitała gości, nauczycieli i młodzież oraz powiedziała jak ważna jest edukacja regionalna. Następnie uczniowie przeprowadzili rozmowy z gośćmi. Pierwszym z nich był Poseł na Sejm RP z Katowic Marek Plura, który zabiega w parlamencie o uznanie ślonskij godki za język regionalny. Poseł mówił o tym, dlaczego warto zagwarantować ochronę prawną śląszczyźnie. Panowie Józef Buszman i Marek Sobczyk zaprezentowali zebranym działalność Związku Górnośląskiego – największej organizacji społecznej działającej w naszym regionie. Kolejny gość – Leon Sladek - w barwny sposób opowiedział o śląskich tradycjach górniczych. Pan Leon jest redaktorem lokalnej rozgłośni promującej śląską kulturę – Radia Piekary – oraz wiceprezesem stowarzyszenia propagującego mowę śląską – Pro Loquela Silesiana. Rozmowy z gośćmi przeplatane były śląskimi piosenkami w wykonaniu licealistów, ale prawdziwą ucztą dla uszu i oczu widowni był mini recital artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Katarzyny Winiarczyk-Staszyńskiej i Piotra Hankusa. Pani Kasia wystąpiła w stroju cieszyńskim, a pan Piotr w stroju rozbarskim. Artyści opowiedzieli również o historii i współczesności „Śląska”. W drugiej części Dnia Śląskiego odbyła się debata oxfordzka, w której nasi uczniowie spierali się ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku nt. „Górnik – zawód, czy coś więcej?”. Młodzież twierdziła, że pracując w kopalni wykonuje się tylko pracę zarobkową, a seniorzy przekonywali, ze bycie górnikiem to także przynależność do określonego stanu społecznego oraz styl życia i przestrzeganie wartości.

W kuluarach spotkania nie zabrakło śląskich przyjemności kulinarnych. Każdy mógł spróbować tradycyjnego kołocza, krupnioków, żymloków, chlyba ze tustym i oblatów

Zapraszamy do galerii z życia szkoły:)