Jak rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia i skutecznie reanimować

2013-10-16 w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca klasa IIIb wzięła udział w szkoleniu „Jak rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia i skutecznie reanimować”, które odbyło się w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca. Po ciekawym wykładzie dr n med Wojciecha A. Rychlika, każdy miał możliwość przeprowadzić „akcję reanimacyjną” na fantomie oraz zapoznać się z obsługą defibrylatorów typu AED. W samo południe przyłączyliśmy się dowspólnego ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej zorganizowanym przez WOŚP. Całe wydarzenie polegało na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób i trwało pół godziny, co zostało udokumentowane przez towarzyszącego nam kamerzystę. Po szkoleniu podzieliliśmy się swoimi wrażeniami z słuchaczami Radia OK. Efektami całej akcji będziemy mogli się pochwalić już za tydzień podczas Sympozjum Europejskiej Rady Resuscytacji „Outcomes” w Krakowie dotyczącej między innymi efektów nauczania podstawowych czynności ratujących życie. Pojawią się tam przedstawiciele środowiska naukowego z całego świata.