Turniej Debat Oksfordzkich 2013

I Turniej Debat Oksfordzkich w naszej szkole!

W środę, 2 października, odbył się pierwszy etap Turnieju Debat Oksfordzkich w obszarze Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Organizatorami rozgrywek wojewódzkich były ośrodki doskonalenia nauczycieli; etap katowicki  przygotowany został przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach i Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach, natomiast jego gospodarzem było IV LO.

Aula naszej szkoły stała się neutralnym gruntem potyczek między reprezentacjami trzech szkół: Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach, Społecznego LO  w Katowicach oraz Zespołu Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych w Bytomiu.
Zebranych powitała pani wicedyrektor Ewa Kostrzewska i zapewniła, że za wszystkich uczestników trzyma kciuki. Następnie głos zabrała pani Magdalena Lipiak (Metis), przewodnicząca Komisji Oceniającej, która zapoznała uczestników i publiczność z ideą zaangażowania firm i przedsiębiorstw w rozwój lokalnej społeczności. Z kolei Alex Juranek, uczeń klasy maturalnej i wielokrotny uczestnik debatowych pojedynków, przedstawił zasady turnieju.
W pierwszej debacie spotkały się drużyny, reprezentujące zespoły szkół. Wygrali uczniowie  z Katowic. W drugim i rozstrzygającym pojedynku zmierzyli się oni z reprezentacją Liceum Społecznego. Ten pojedynek miał bardzo emocjonujący przebieg, mówcy zasypywali się szczegółowymi pytaniami na temat wizerunku firmy Apple czy sposobu traktowania pracowników Biedronki. Uczestników nie oszczędzała też publiczność, czyli   uczniowie klas pierwszych i drugich naszej szkoły, stawiając również wiele intrygujących pytań.

W uzasadnieniu końcowego werdyktu jurorzy docenili wysiłek wszystkich mówców, ale za zwycięzców uznali uczniów ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego. I to właśnie oni awansowali do kolejnej rundy turnieju.