Spotkanie z Panem Wernerem Oderem

Dnia 2013-10-03, w czwartek kilkunastu uczniów naszej szkoły pod opieką pani prof. Barbary Kiereś, wzięło udział w spotkaniu z Panem Wernerem Oderem w Zespole Szkół Zawodowych im. R. Mielczarskiego, mieszczącej się na katowickim osiedlu Tysiąclecia. Spotkanie odbyło się w atmosferze wzajemnego szacunku i pojednania.

Werner Oder to syn austriackiego zbrodniarza wojennego – Wilhelma Odera, który uczył SS-manów zabijania za pomocą strzału w tył głowy. Szkoła mieściła się w Rabce. Mężczyzna opowiadał o trudnym życiu ze świadomością przeszłości swojego ojca oraz o swoim nawróceniu.
Nastąpiło  też symboliczne pojednanie między potomkiem oprawcy – Panem Oderem, a potomkiem ofiary – Panem M. Dominem . Na koniec Pan Oder zlecił nam, polskiej młodzieży, pewną misje. Mamy dbać o historię i stawać się jej częścią. Mamy nadzieję, że częściej będziemy mieć możliwość uczestnictwa w tak ciekawych i pouczających spotkaniach. Pan W. Oder przekazał nam do pracowni historycznej egzemplarze swojej książki pt. „Walcząc z demonami nazizmu. Od antysemityzmu do syjonizmu. Zdumiewająca podróż syna austriackiego zbrodniarza wojennego ”. Wszyscy chcący przeczytać książkę, mogą zgłosić się po nią do pani prof. B. Kiereś .