Liceum uniwersyteckie

Dnia 28 maja 2012 roku, przedstawiciele naszej społeczności uczniowskiej wraz z nauczycielami udali się na uroczyste podpisanie trójstronnego porozumienia między miastem Katowice, IV Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach oraz Uniwersytetem Śląskim. Gospodarzem całej gali był Uniwersytet, zawarta zaś umowa otwiera przed nami wiele nowych dróg.

(ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ)

Współpraca z wykładowcami da nam namiastkę pracy, którą będziemy musieli wykonać na studiach. Uczniowie uzyskają dodatkowo indeksy. Atrakcyjna wydaje się również możliwość wcześniejszych zaliczeń - im mniej do zdania na sesji, tym lepiej dla przyszłych studentów.

W samej uroczystości uczestniczyło bardzo wiele ważnych osobistości, do których zaliczamy między innymi Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka oraz Rektor Uniwersytetu Śląskiego - prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia. Atmosfera była bardzo podniosła, a w powietrzu dało się wyczuć napięcie i podenerwowanie, lecz z drugiej strony wszyscy byli podekscytowani cała sytuacją. Po przemówieniach doszliśmy do głównego celu naszego spotkania, czyli podpisania umowy. Osobą, która ostatecznie wprowadziła nas w życie Liceum Uniwersyteckiego, była Dyrektor naszej Szkoły - mgr Katarzyna Ziemiec, przypieczętowująca swym podpisem nową, lepszą przyszłość Liceum. Oprócz niej podpisy na dokumencie złożyli Prezydent Katowic oraz Rektor Uniwersytetu Śląskiego. To wszystko było powodem dużego zainteresowania ze strony dziennikarzy, którzy zrelacjonowali całe wydarzenia we wszelkich gazetach, portalach oraz programach telewizyjnych. Dzięki temu wydarzeniu, renoma naszej szkoły wzrosła jeszcze bardziej.

Ten niewątpliwy sukces zawdzięczamy całemu gronu pedagogicznemu, które dzięki swojej ciężkiej pracy stworzyło projekt rozwoju naszej placówki, przypadający do gustu i możliwy w realizacji dla Uniwersytetu. Działanie to opłaciło się, bowiem staliśmy się jedną z trzech tak prestiżowych szkół średnich w Polsce. Z tego miejsca warto podziękować za ten trud naszemu wybitnemu gremium pedagogów w imieniu wszystkich uczniów. W całej gali towarzyszyło nam III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach, które również dołączyło do tego elitarnego grona.

Wykorzystajmy te otwarte drzwi Uniwersytetu Śląskiego do realizacji naszych celów. Podejmijmy decyzję już teraz i zadbajmy o naszą przyszłość jak najwcześniej. Mamy nadzieję, że ta współpraca okaże się owocna dla wszystkich uczniów i nauczycieli IV Liceum Uniwersyteckiego im. generała Stanisława Maczka w Katowicach!

Kinga Zabielska