Wigilia bez granic

Instytut Myśli Schumana po raz trzeci realizuje projekt Wigilia bez Granic www.WigiliaBezGranic.com Zachęceni owocem dwóch poprzednich edycji Wigilii chcemy kontynuować projekt w całej Polsce. Ta inicjatywa zakłada przyjęcie obcokrajowców, którzy studiują albo pracują w Polsce, do polskich domów na wigilijną wieczerzę, na to wolne, symboliczne miejsce przy stole wigilijnym. Dzięki temu cudzoziemcy lepiej poznają naszą kulturę, tradycję i religię. Projekt ma stworzyć nowy model integracji cudzoziemców poprzez budowanie relacji z Polakami.

Wigilia jest głównym punktem tej inicjatywy, ale nasza wizja jest o wiele szersza. Projekt zakłada rozpoczęcie systemowego procesu budowania relacji między cudzoziemcami a Polakami. Temu mają służyć regularne spotkania po wigilijne. Wzorując się na Słudze Bożym Robercie Schumanie jesteśmy przekonani, że dobre relacje międzyludzkie będą owocowały właściwymi relacjami w różnych dziedzinach życia społecznego, religijnego i politycznego zarówno w wymiarze krajowym jak i międzynarodowym. Jako Polacy mamy też doświadczenie i pamięć wspaniałego dziedzictwa Pierwszej Rzeczpospolitej.

Realizując ten projekt zabezpieczymy się przed zjawiskiem getta, jakie tworzą obcokrajowcy zepchnięci na margines życia społecznego. Jako kraj możemy stać się przykładem dla innych jak sobie radzić z wyzwaniami naszych czasów. 

Ryszard Krzyżkowski
Dyrektor Wigilii bez Granic
Wiceprezes Instytutu Myśli Schumana 


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
FreshJoomlaTemplates.com
.