3b w stacji krwiodastwa

31 października klasa 3b udała się wraz z wychowawcą na wycieczkę do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
W planach był wykład o podstawach immunologii oraz zwiedzanie obiektu. Przedstawiony wykład, w bardzo ciekawej
i przystępnej formie, przybliżył nam zagadnienia związane z immunologią i serologią grup krwi. Podczas zwiedzania obiektu udaliśmy się do banku tkanek, w którym są opracowywane nowe technologie przygotowywania przeszczepów tkanek np. kości. Prowadzone są również  hodowle chondrocytów wykorzystywanych min. w ubytkach chrząstki stawu kolanowego. Następnie zaprowadzono nas do działu krwiodawców, gdzie dowiedzieliśmy się jakie etapy kandydat na dawcę krwi musi przejść i jakie warunki musi spełnić, aby oddać krew lub jej składnik (np. osocze lub płytki krwi).
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa dowiedzieliśmy się wielu przydatnych i ciekawych informacji np. o możliwości wyrobienia identyfikacyjnej karty grupy krwi. Wróciliśmy do szkoły około godziny 12. Cała klasa była bardzo zachwycona ciekawą wycieczką, która przybliżyła nam podstawy krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Zapraszamy do galerii.


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
FreshJoomlaTemplates.com
.