Po co są fundusze europejskie

   

W środę 3 października klasy 3c i 3 e uczestniczyły w wykładzie: „Po co są fundusze europejskie?” w ramach Szkolnego Klubu Europejskiego. W czasie wykładu młodzież usłyszała o procesie decyzyjnym, odpowiedzialności, jakości administracji w praktyce zarządzania funduszami polityki spójności Unii Europejskiej. Co to jest polityka spójności i skąd się wzięła? Czy decyzje o projektach wspieranych przez UE zapadają w Brukseli? Oraz jaki wpływ mają fundusze UE na krajową, centralną i samorządową administrację publiczną?

Wykład poprowadził Pan Krzysztof Kasprzyk, pracownik Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, a wcześniej dyplomata w Radzie Unii Europejskiej, gdzie reprezentował Polskę w negocjacjach dotyczących funduszy europejskich, a wcześniej od czasów przed akcesją Polski do UE pracował przy ocenie wniosków i innych działaniach dotyczących realizacji Unii Europejskiej. Pan Krzysztof Kasprzyk podzielił się swoimi doświadczeniami z Polski i innych krajów Unii Europejskiej, i opowiedział o wpływie, jaki na wybór konkretnych projektów i zasad ich realizacji mają samorządy i rządy wszystkich krajów i o tym, jak fundusze służą czemuś więcej niż redystrybucja dochodów do biedniejszych części UE i czemu „unijne” nie znaczy „decydowane w Brukseli”.

Po wstępie, przedstawiającym praktykę podejmowania decyzji, na przykładzie negocjacji wieloletnich ram finansowych, przedstawił podstawowe ramowe zasady, które są ustalane z poziomu unijnego i ich przełożenie na realizację konkretnych projektów w Polsce (i dla porównania – w innych krajach tak „nowej” jak i „starej” Europy). Po wykładzie był czas na otwarte pytania dotyczące funduszy, budżetu UE, zasad horyzontalnych i innych powiązanych tematów.


Tomasz Biliński & Małgorzata Ruchała dla IVLO w Katowicach © 2006
FreshJoomlaTemplates.com
.