„Między wizją literacką i prawdą dziejową..." - wykład

26 kwietnia, uczniowie klasy 1e w ramach przygotowania do realizacji projektu „Ożywić legendy” wzięli udział w wykładzie, jaki przeprowadziła Pani dr Aleksandra Barwicka-Makula – pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego:  „Między wizją literacką i prawdą dziejową w Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza.

W czasie wykładu Pani dr Barwicka – Makula przedstawiła historię ukazywania się „Trylogii” Sienkiewicza.  Uczniowie dowiedzieli się, że Trylogia drukowana była w odcinkach  w czasopiśmie „Słowo”. Miasta „żyły” życiem bohaterów i ich perypetiami. „Ogniem i mieczem” odniosło wielki sukces. Utwór pisany był  ku pokrzepieniu serc –  jako książka historyczna dedykowana młodzieży. Niestety z powodu braku dostępu do innych źródeł niż pamiętniki szlacheckie, w powieści zdarzają się różnice między prawdą historyczną a postaciami/wydarzeniami. W dalszej części wykładu Pani Doktor przedstawiła bohaterów „Ogniem i mieczem”  i ich rolę w książce.  W podsumowaniu uczniowie usłyszeli, że nie tylko Sienkiewicz uzyskał zamierzony cel – pokrzepił polskie serca, ale zawarta w utworze została wyraźna granica między prawdą a fikcją,powieść wciągnęła Polaków w ważne dla państwa wydarzenia i „Ogniem i mieczem” przetłumaczono na 30 języków, a w roku 1999 zostało zekranizowane przez Jerzego Hoffmana.